Bližná

1957

Knihovna zahájila svou činnost díky iniciativě členů kulturní komise. Dosud byla několik let v nečinnosti.

1958

Knihovna je v pořádku složena, knihy jsou zde však již 12 roků a jsou všem známy, proto čekáme na doplnění.

Zprávu o stavu knihovny podala tajemnice MNV Marie Šátralová. Již dvakrát za poslední měsíc byla na ONV v Českém Krumlově žádat o promítací přístroj a především o knihy k doplnění do knihovny a dostala – jen sliby.

Občané na Bližné nemají ani kino, ani knihy. O děti je zatím postaráno, ti je dostávají z okresní knihovny, ale je jich málo a na všechny se nedostane. Bylo slíbeno, že knihovna z Dolní Vltavice, kde je asi 180 dětských knih, bude předána do Bližné, stejně jako promítací přístroj a malé loutkové divadélko. Nemůžeme nabídnout knihy ani brigádníkům, protože ti je již všechny znají.

1959

Knihovna – nyní máme v knihovně 850 svazků politických,odborných a zábavných knih, které si půjčuje celkem 79 čtenářů, což je více jak 10 knih na jednoho čtenáře. Stejně tak máme i v provozu školní knihovnu a setkává se s velkým úspěchem u dětí. Dětem pak ještě doplňujeme knižní novinky z dětské knihovny OLK Český Krumlov.

Veškeré dění v naší obci a veškerá práce je vždy výsledkem spolupráce všech občanů. V naší nové zasedačce v místní lidové knihovně pořádáme všechny oslavy, jako vítání dětí, různá jubilea, přednášky, jen kamna tam nemáme, ty si musíme vypůjčit od občanů.

Dolní Vltavice

1955

V listopadu t. r. zahájila svou činnost nově zřízená Osvětová beseda. Jak oznámil předseda MNV, byla zkontrolována obecní knihovna a konstatováno, že se ztratilo celkem 140 knih. Knihy budou řádně vedeny, půjčování po pracovní době.

Stav místní lidové knihovny

Knihovník v Dolní Vltavici Karel Havlíček napsal dne 31. 10. 1955 tento záznam:

Místní lidová knihovna byla společně umístněna v budově ČSM. Dne 1. září 1955 jsem převzal inventář národní a mateřské školy, ale knihovna nebyla předána, neboť bývalý předseda MNV František Nejedlý jí nechtěl přejati, poněvadž nechtěl vzíti na sebe zodpovědnost.

Ponevadž jsem nechtěl, aby knihovna nesloužila svému účelu, zkontroloval jsem stav knihovny a zjistil, že z celkového stavu zapsaných knih 533, je jich 130 ztraceno a neznámo komu vypůjčeno.

Mokrá

1951

Zpráva o stavu knihovny a kroniky obce.

Dne 6. února 1951 provedl kontrolu okresní knihovnický inspektor František Narovec a konstatoval:

knihovna je ve stavu naprosto nevyhovujícím ani těm nejnutnějším potřebám lidové knihovny. Všechny knihy je nutno zapsat do řádného přírustkového seznamu, na rubu orazítkovat, všechny knihy obalit, na hřbety nadepsat spisovatele a názvy knih a další potřebné údaje. Dále je nutno knihy srovnat do regálů nebo skříní abecedně podle spisovatelů a knihy nevázané odeslat do vazby a to co nejvíce v rámci finančních možností MNV.

Pro způsob výpůjček používejte čtenářských lístků a hlavně je nutno ustanovit řádného knihovníka. Veškeré pokyny jsem dal předsedovi MNV s. Cílkovi

Černá v Pošumaví

1950

Veřejná obecní knihovna

Knihovna je umístěna v budově MNV na ploše 25 m² a obsahuje celkem 376 svazků. Z toho je beletrie 237 ks, dále je 56 ks politické, 45 ks zemědělské,  23 ks pro mládež  a  15 ks odborné literatury.K dispozici bylo i 12 časopisů. Celkem bylo za rok 1950 zaregistrováno 20 čtenářů, kteří si vypůjčili 47 svazků, převážně beletrii.

1967

R  o  k      1  9  6  7

Začalo se budovat hřiště za ubytovnou, prováděla se úprava pláže pod panelovou restaurací.Obec začala s adaptací pohostinství v budově čp.29, kde se vytvořilo  Agitační středisko a prostory pro Místní lidovou knihovnu.

1968

Místní lidová knihovna

Knihovníkem je Jan Hadraba, který od 18. července pracuje na poloviční úvazek jako profesionální pracovník, neboť druhou půlku úvazku pracuje jako knihař při MNV v Černé v Pošumaví.

Podle zápisu z metodické návštěvy dne 10. září bylo vypůjčeno od ledna do konce srpna celkem 2 996 výpůjček. Během července a srpna byla knihovna otevřena denně od 8 do 12 hodin, včetně nedělí.

Vedle knihovny v Černé a jejich poboček v Bližné, Dolní Vltavici, Mokré a Muckově, bude Jan Hadraba pracovat i pro MNV Horní Planá jako knihovník pro Hůrku a Hodňov, kde jsou knihovny umístěny ve škole.

Knihovna v samotné Černé v Pošumaví byla vyznamenána Štítem ministerstva, ale objekt, kde je umístněna je v katastrofálním stavu.